Przeskocz do treści

Niezwykłe „Lekcje żywej historii”

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”

Marszałek Józef Piłsudski

15 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej odbyły się  niezwykłe lekcje historii z  pan Michałem, który przyjechał aż z Gniewu.  Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznać się z  dawnymi obyczajami, tradycjami wojskowymi i wierzeniami społeczeństwa polskiego.

Podziwiali liczne rekwizyty, wierne repliki historycznych strojów, zbroi i oręża, a niektórzy z uczniów mogli je nawet przymierzyć i wcielić się w postaci różnych okresów historycznych.
Dla uczniów klas III-VI odbyły się trzy prezentacje.
Pierwszy pokaz dotyczył „ Mieszka I i Wilków z Nortu”. Ta niezwykła przygoda z historią zawiodła uczniów do epoki wczesnego średniowiecza. Dzieci poznały pogańskie wierzenia  Słowian, odwiedziły Wikingów, nazywanych Wilkami Północy. Najbardziej niepokorni ubrali zbroję lamelkową i chwycili za oręż, aby powalczyć o miejsce i przywileje w książęcej drużynie.
Uczniowie uczestniczyli także w zaślubinach Mieszka i Dobrawy oraz w chrzcie naszego władcy.
Drugi pokaz dotyczył biograficznej opowieści o Bolesławie Chrobrym. Społeczność szkolna dowiedziała się, jak nasz władca przyjmował biskupa Wojciecha oraz Ottona III podczas pamiętnego zjazdu.
Ostatnie przedstawienie to opowieść o Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Podczas tego spotkania omówiono najbardziej spektakularne wojny XVII wieku oraz znaczenie szlachty polskiej w dziejach naszego narodu. Jeden z uczniów ubrany został w tradycyjny strój szlachecki (żupan, kontusz oraz pas kontuszowy), a inny przydział  zbroje husarskie.
Na koniec pokazano pojedynek na szable między Kozakiem z Zaporoża a szlachcicem polskim.
„Żywe lekcje historii” prowadzone w sposób interaktywny na pewno przyczynią się do zainteresowania młodych ludzi naszą jakże ciekawą historią.

Organizator spotkania: Elżbieta Nowik