Przeskocz do treści

informatyka | zadania dla klasy 5

Zadanie na tydzień 17.03 - 24.03

wprowadzenie: informatyka to nie zawsze klikanie przy komputerze...
Ważnym etapem niemal każdej pracy jest planowanie,
które wymaga wyobraźni, myślenia, rozmów...
dlatego dzisiejsze zadanie zróbcie BEZ UŻYWANIA URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH.
Oto zadanie: zaplanuj i zaprojektuj KUPONY OD SERCA.
Będziesz do tego potrzebować: gładką kartkę A4 (z bloku rysunkowego lub z drukarki), linijkę (najlepiej 30 cm), ołówek i długopis, gumka też może się przydać.

cel pracy:
Celem pracy jest stworzenie dla bliskiej osoby: mamy, taty, babci, dziadka, cioci kartki zawierającej "kupony do wykorzystania".

Kartkę wykonamy w szkole na komputerach, w programie Excel, tymczasem trzeba przemyśleć i zaplanować to, co będziemy potem klikać.

Na kartce powinny znaleźć się czynności (działania), które możecie wykonać dla bliskiej osoby (np. jako prezent na dzień mamy). Osoba, która otrzyma taki kupon od serca będzie mogła każdego dnia wykorzystać jeden kupon (i skreślić go z kartki).

Przykłady czynności: "zamiecenie schodów", "powieszenie prania", "zaparzenie herbaty", "mocne przytulenie" ... Możliwości jest mnóstwo, zwłaszcza jeśli dobrze znacie osobę, dla której przygotowujecie kupon. Warto też zapytać rodziców, co chcieliby "otrzymać" na takiej kartce z kuponami.

Wskazówki do pracy:
Pracę warto podzielić na etapy:
1) Narysuj na gładkiej kartce tabelę, która będzie zawierać: 30 równych komórek ułożonych w 5 kolumnach i 6 rzędach; najlepiej jak tabelka będzie mieć wymiar całkowity 25 cm x 20 cm;

Narysuj tabelkę podobną do tej, nie musi być doskonała, ale niech będzie staranna.

2) Pomyśl i zanotuj co wpisać w tabelę - do czego możesz się zobowiązać, w czym możesz pomóc, co sprawi radość osobie, która otrzyma Twoje kupony od serca.
Może to być np. zamiecenie schodów, odkurzenie pokoju, wyczyszczenie luster w domu.... albo: zaparzenie i podanie herbaty...
Czasem dziecko może sprawić radość rodzicowi czytając mu przez 15 min. albo budując coś ciekawego z klocków.
Możliwości jest bardzo wiele.
Zadania wpisane w tabelę nie mogą się powtarzać więcej niż dwa razy, zatem trzeba wymyślić przynajmniej 15.

Tak wygląda częściowo wypełniona tabelka.

Skip to content