Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI | ROK SZKOLNY 2020/2021

DNI TYGODNIA DĄBROWSKIEGO 50 LIPOWA 9
Poniedziałek 11.00 - 14.00 8.00 – 15.00
Wtorek 11.00 -14.00 12.30 – 15.00
Środa 11.00 - 14.00 8.00 – 15.00
Czwartek 11.00 - 14.00 8.00 – 15.00
Piątek 11.00 - 14.00 8.00 – 14.30

Biblioteka to integralna część szkoły, która wspiera proces nauczania, wychowania, służy kształceniu uczniów i nauczycieli. Gromadzi książki, czasopisma, dokumenty multimedialne.  Prowadzi działalność informacyjną dotyczącą jej zbiorów i czytelnictwa. Rozwija twórcze postawy uczniów, wyrabia potrzebę czytania i zamiłowania do książek.

*Przedmiotem szczególnej uwagi bibliotekarzy jest nabywanie przez uczniów kompetencji w zakresie czytania i pisania, a także dbałość o poprawność wypowiedzi i kulturę słowa. Służy temu m.in. pomoc w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania, gromadzenia oraz wykorzystywania informacji  z różnych źródeł.

*Biblioteka oferuje także różne konkursy pozwalające uczniom wykazać się swoimi umiejętnościami i zdolnościami. Konkursy mają na celu m. in. rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, literackich, uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego, rozbudzanie wyobraźni, fantazji, wzmacnianie wiary we własne możliwości.

*Biblioteka przygotowuje uroczyste przyjęcie nowych uczniów do grona czytelników, wystawki nowości książkowych, gazetki propagujące czytelnictwo. Organizuje zajęcia głośnego czytania dla uczniów młodszych klas, co wpływa na poprawę koncentracji u dzieci, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, poszerza wiedzę ogólną oraz uczy myślenia.

Regulamin biblioteki

Przydatne strony:
WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
www.matzoo.pl
Działania matematyczne, wstęp do programowania, łamigłówki.
www.dyktanda.net
Dyktanda 1-3, dyktanda 4-6, zasady pisowni, zgadywanki oraz testy ortograficzne

Poradnik dla rodziców „Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci DO CZYTANIA?”

Wioletta Kasprzyk, Anna Heigelmann