Uroczystość upamiętniająca ofiary egzekucji 20 października 1939 r.

84 rocznica tragicznych wydarzeń w Środzie Wlkp. Na Starym Rynku mieszkańcy naszego miasta, nauczyciele i uczniowie klas 5b i 5c ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających rocznicę rozstrzelania przez Niemców - 29 niewinnych Polaków. Uroczystość rozpoczęła Pani Hanna Sęk ze Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego, która podkreśliła wagę pamięci historycznej i potrzebę kontynuowania wysiłków na rzecz promowania pokoju i wolności.

Po apelu poległych, pod tablicą pamiątkową, na której widniały nazwiska tych, którzy stracili życie podczas egzekucji, zapalono znicze a delegacja naszej szkoły złożyła wieniec. To był wzruszający moment, w którym uczestnicy uroczystości wyrazili szacunek i hołd ofiarom niemieckiego terroru. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą historii naszego regionu, mieli okazję do zadumy i refleksji. Doświadczyli spotkania z historią, która uczy szacunku, miłości do drugiego człowieka i patriotyzmu.

Anita Proksa