Tydzień Języka Polskiego

Tydzień Języka Polskiego

Międzynarodowy  Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem  i według obliczeń UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu 2 – 3  pokoleń. Według ONZ od 1950 roku zanikło 250 języków.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W naszym kraju językiem urzędowym jest oczywiście język polski.

W SP2 od 21 – 25 lutego obchodziliśmy Tydzień Języka Polskiego. W każdym dniu tygodnia uczniowie klas IV – VIII zmagali się z różnymi językowymi zadaniami. Wykonywali rysunek dzidy zgodnie z zamieszczonym opisem, układali wyrazy z liter podanego słowa, w gąszczu liter wyszukiwali homofony, czyli wyrazy, które wymawia się tak samo, ale różnią się znaczeniem, a czasem również pisownią. Tworzyli feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne nazw zawodów, bawili się w ortograficznego detektywa, wyszukując błędnie zapisane wyrazy. Wielu radości i zabawy dostarczyło uczniom tworzenie „lepieja” -  krótkiego, jednozdaniowego wierszyka, o żartobliwym charakterze, składającego się z dwóch wersów.

Pierwszy wers zaczyna się przysłówkiem „lepiej” lub przymiotnikiem "lepszy, lepsza, lepsze", a drugi spójnikiem „niż” lub „niźli”. Standardowo, każda z obu linijek lepieja zawiera 8 sylab.

Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej, natomiast nazwę temu gatunkowi nadał jej sekretarz Michał Rusinek.. (Źródło: Wikipedia)

W ramach obchodów TJP pani bibliotekarka zorganizowała konkurs „Przysłowia mądrością narodu’” i wykonała tematyczne gazetki, które zostały zaprezentowane  w holu szkoły.

Maria Łażewska