Podróż w starym stylu

PODRÓŻ W STARYM STYLU

14 czerwca 2024r. uczniowie klas VI a i VI b wraz z opiekunkami udali się na ostatnią w tym roku szkolną wycieczkę  – odwiedzili stolicę Wielkopolski.
Pierwszym punktem programu był spacer urokliwym alejkami Starego Zoo w Poznaniu. Ogród zoologiczny (dawniej Zwierzyniec) został  założony w 1871r. na Jeżycach. Jest to druga tego typu placówka w Polsce po Wrocławiu oraz jeden z najstarszych ogrodów na świecie. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wielu gatunków udomowionych zwierząt, takich jak: kuce szetlandzkie, owce bretońskie (najmniejsza rasa owiec na świecie), owce kameruńskie, kozy, osły, kury zielononóżki i inne oraz niewielkich rozmiarów zwierzęta egzotyczne m.in.: lemury czerwonobrzuche czy  łabędzie czarne. Uczniowie odwiedzili także pawilon zwierząt zmiennociepłych, w którym prezentowane są gady, płazy i ryby, w tym zagrożone wyginięciem warany z Komodo.

Kolejnym punktem programu była przejażdżka zabytkowym tramwajem – BIMBĄ PRZEZ POZNAŃ. Bimba to w gwarze poznańskiej tramwaj, a początki komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski sięgają 1865 r. Napędzany wiedzą i dobrą zabawą tramwaj Helmut mknął  przez piękny i malowniczy Poznań, a pan przewodnik Michał, w starym uniformie konduktora, bawił uczestników opowieściami o grodzie Przemysława. Uczestnicy wycieczki, przejeżdżając od Ronda Kaponiera przez ul. Roosevelta – Fredry - 23 Lutego - Plac Wielkopolski  - Rondo Śródka - Pętlę Zawady - Rondo Śródka - Jana Pawła II – Kórnicką - Wrocławską - Plac Wolności – Gwarną -Św. Marcin - Aleje Marcinkowskiego - Plac Wolności – Gwarną - Św. Marcin – Towarową - Królowej Jadwigi – dotarli do przystanku końcowego -  Rondo Rataje. Po drodze zobaczyli: Okrąglak, Katedrę Poznańską, Zamek Przemysława, Bałtyk (uznany za najpiękniejszy budynek w Polsce), Zamek Cesarski, Farę, Bibliotekę Raczyńskich i Jezioro Maltańskie.

Wycieczka była doskonałą okazją do integracji zespołów klasowych oraz niezwykle ciekami lekcjami biologii i historii.

Piękna jest stolica Wielkopolski!

Maria Łażewska