5a z wizytą w Muzeum Narodowym i nie tylko

20 października 2022r. uczniowie klasy V a wybrali się na wycieczkę do stolicy Wielkopolski. Najpierw odwiedzili Muzeum Narodowe, w którym wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Opowieści obrazów”. Dowiedzieli się, dlaczego warto czytać, słuchać i oglądać, czyli poznali baśnie, legendy, mity oraz  inne opowieści  ukryte w obrazach. Podczas lekcji uczniowie rozszyfrowywali zakamuflowane  historie i zastanawiali się nad tym, czy obraz może „opowiadać”.

Drugim  ważnym punktem wyjazdu było oglądanie spektaklu pt. Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży” w Teatrze Muzycznym. Spektakl w reżyserii Łukasza Brzezińskiego dostarczył nie tylko wielu przeżyć muzycznych, ale był także okazją do poznania kultury i tradycji różnych regionów naszego kraju. Głowni bohaterowie bowiem, czyli detektyw Koziołek Matołek wraz z wielkopolską obstawą: Pyrą I Rogalem wyruszyli na poszukiwanie poznańskich koziołków. Wyprawa ta po najdalszych zakątkach Polski w rytm melodii ludowych pozwoliła  widzom poznać polskie tańce ludowe, takie jak:  zbójnickiego, marynię, macha, cygana, kokotka czy krakowiaka. Spektakl zachwycił choreografią, oprawą muzyczną i kostiumami.

Wycieczka dostarczyła  uczniom wielu radości, przeżyć estetycznych, muzycznych oraz kulturalnych.

Maria Łażewska