Tydzień Języka Polskiego

Dzień 4.
Wiara nie gajory swoje blubry majom, czyli jak się mówi u nas...

Przedostatni dzień Tygodnia Języka Polskiego poświęcony był gwarze poznańskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że nasza gwara powstała z wymieszania dialektu wielkopolskiego z elementami słownictwa niemieckiego, głównie w wyniku ponad stuletniego pruskiego panowania w Wielkopolsce (1793 -1919). Nie wszyscy znali najsłynniejszą poznańską rymowankę:

W antrejce na ryczce
Stały pyry w tytce.
Przyszła niuda, spucła pyry
a w wymborku umyła giry.

Polonistki opowiedziały o przemianach historycznych i ewolucji języka. Udostępniły krótkie fragmenty nagrań w gwarze poznańskiej: „Blubry Starego Marycha”, „U Zojdy na imieninach”, „ABECADŁO”. Uczniowie poznali mapę dialektów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dialekt wielkopolski i gwarę poznańską. A co najważniejsze, dowiedzieli się jak rozpoznać bratnią Pyrę wśród obcej wiary.
Tej, Wiaruchna zobaczcie to!