Przeskocz do treści

Pierwszy śnieg

W czwartek 3.12.20 r. za oknem pojawił się, podczas zajęć, pierwszy śnieg, na pewno wszyscy uczniowie zwrócili na niego uwagę.  Aby oderwać się od komputerów i pobyć trochę na świeżym powietrzu uczniowie kl. 7 i 8 zabrali się ochoczo do pracy i zrobili pierwszego w tym roku bałwana. Efekty ich trudu można zobaczyć na zdjęciach.

Na wyróżnienie zasłużyły wszystkie prace za pomysł, zaangażowanie, poczucie humoru i wspaniałą zabawę. 

A teraz trochę fizycznych informacji na temat robienia bałwanów.

Śnieg śniegowi nierówny. Eskimosi na jego określenie, mają aż 60 nazw!
( „sleet” – deszcz ze śniegiem, „flurry” – gwałtowna śnieżyca, „hail” – grad,„snowstorm” – burza śnieżna, „blizzard” – zadyma śnieżna) .

W Polsce tych określeń jest zdecydowanie mniej, a to, jaki śnieg spada na ziemię, zależy od kilku czynników. 

Z jakiej chmury jaki śnieg?
Z niskich, jasnych chmur pada ziarnisty, sypki śnieg. Z wysokich, ciemnych, gruby i mokry. Mokry śnieg jest około cztery razy cięższy od suchego. Za to znakomicie nadaje się do lepienia kul czy bałwana. 

Bałwan nie lubi mrozu
Puszysty śnieg jest lekki i utrzymuje się przy niskiej temperaturze i słabej wilgotności powietrza. Spadając z niewysokich chmur nie nabiera wilgoci, a same płatki są drobne i przypominają drobiny proszku. Taki śnieg nie nadaje się do lepienia bałwana, nie da się z niego ulepić trwałych brył. Przy dużych podmuchach wiatru, lekki śnieg unosi się i tworzą się zawieje, i zamiecie.

Mokry śnieg
Z mokrym śniegiem mamy do czynienia przy temperaturze w okolicach zera. Płatki śniegu będą wówczas duże i będą spadać w bliskiej odległości od siebie. Z powodu niewielkiego mrozu i dużej wilgotności, śnieg będzie gruby i ciężki. Jeśli przy powierzchni ziemi temperatura będzie dodatnia, szybko się roztopi.
Do lepienia bałwana najlepiej nadaje się śnieg wilgotny lub mokry. W trakcie formowania kul na kryształki lodu wywierane jest ciśnienie, wskutek którego część z nich się topi, a następnie część powstałej wody ponownie krzepnie, tym samym utrwalając strukturę śniegowej kuli.

Skip to content