Przeskocz do treści

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzony jest ogólnopolski  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Święto rozpoczyna Tydzień Bibliotek.W tym roku obchodzone jest pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”.
W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, które zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz inne osoby związane z bibliotekami szkolnymi.

W Polsce działa Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które obecnie zrzesza ponad 7,5 tys. osób związanych ze wszystkimi typami bibliotek: publicznych, akademickich, naukowych, specjalnych, szkolnych i pedagogicznych. W 1917 roku zostało zapoczątkowane funkcjonowanie Związku Bibliotekarzy Polskich. Od czasu zakończenia II wojny światowej organizacja działała pod nazwą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Celem działania Stowarzyszenia jest rozwój bibliotekarstwa, integracja środowiska bibliotekarzy oraz dbanie o prestiż zawodowy, pozytywny wizerunek bibliotek, jako miejsce kulturotwórcze.

Człowiek więdnie bez dobrej książki i bez słonecznej jej iluzji, bez przeczystej jej poezji i bez śpiewu jej serca, jak więdnie kwiat bez słońca.
Kornel Makuszyński

Dobra książka jest najlepszym z przyjaciół, taka sama dziś jak i w każdym innym czasie.
Martin Tupper

Dom bez książek jest jak plaża bez słońca.
José Martí

Każdy człowiek, który umie czytać, może według własnej woli rozwijać się i wzbogacać swoje życie, aby stało się ciekawe, barwne i pełne znaczenia.
Aldous Huxley

Każdy z nas zna książkę jako pocieszycielkę w smutku, towarzyszkę w samotności, lekarkę w chorobie – to jej tryumf.
 Eliza Orzeszkowa

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela.
Johann Wolfgang Goethe

Anna Heigelmann, Wioletta Kasprzyk

Skip to content