Przeskocz do treści

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.
W naszej Szkole też obchodziliśmy tłusty czwartek, opiekunki Samorządu Uczniowskiego oraz pani bibliotekarka – Wioletta Kasprzyk przygotowały dwa konkursy: „Jakie informacje znajdziemy na temat pączka w szkolnej bibliotece?”, „Tropem pączka”. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dzięki uprzejmości Rady Rodziców uczniowie kosztowali okrągłych przysmaków. Degustację pączków połączono z przyjemnością wyszukiwania informacji na „słodki” temat. Dzieci przygotowały estetycznie wykonane plakaty z nietuzinkowymi pytaniami na temat tłustego czwartku. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach .

Samorząd Uczniowski

Skip to content