Przeskocz do treści

NIEBO DO WYNAJĘCIA

W poniedziałek 20 stycznia 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wlkp., dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Środa Wlkp. na kilka godzin „wynajęli niebo”.
Już dużym przeżyciem dla wielu uczniów było wejście do mobilnego planetarium, w którym odbywały się zajęcia „na leżąco”. Lekcje pod gwiazdami prowadził młody pasjonat astronomii Maciej Wlekliński, który swoimi opowieściami starał się przedstawić wszechświat jako fascynujące miejsce, pełne niezwykłych widoków i tajemnic.

Uczniowie mogli poznać niebo pełne gwiazd, gwiazdozbiory i ich nazwy. Dowiedzieli się, jak dawniej obserwacje nieba pomagały rolnikom w zasiewach i zbiorach plonów. Zobaczyli, jak wyglądają znaki zodiaku oraz jak będzie wyglądało niebo nocą w dzień zajęć !

W drugiej części lekcji młodzież obejrzała film pt. „Explore” przedstawiający historię odkrywania tajemnic wszechświata. Poznała model geocentryczny Ptolemeusza
i heliocentryczny Kopernika oraz prawa odkryte przez Johanesa Keplera, które wykorzystywane są w poznawaniu kosmosu.

Uczniowie uczestnicząc w tak ciekawej lekcji mogli poszerzyć swoją wiedzę
z astronomii, modelach Układu Słonecznego czy prawach Keplera. Wielu przyznało,
że lekcja w planetarium zrobiła na nich duże wrażenie i chętnie powtórzyliby taką przygodę.

Komentarze:

„ super sprawa”,

„więcej takich zajęć”,

„wreszcie dużo informacji z astronomii, którą się interesuję”,

„podobało mi się, bo kosmos to bardzo ciekawy temat”,

„przedstawienie nieba w kulistym kształcie nadawało realistości, można było wczuć się w atmosferę kosmosu”.

Anna Maćkowiak

Skip to content