Przeskocz do treści

Pamiętamy…

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci."   
Wisława Szymborska

Listopad to miesiąc szczególny… pamiętamy, o tych, których nie ma już wśród nas… 30 października Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu SP2  pod opieką:
p. A. Hańczyk, Z. Ratajczak, J. Adam-Budzińskiej, S. Filipiak i mojej udali się na cmentarz, aby zadbać o zapomniane groby.Oprócz gruntownych porządków: mycia nagrobków, grabienia liści, wynoszenia śmieci, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Pamiętali także o modlitwie i odwiedzeniu Grobów Bohaterów Powstania Wielkopolskiego i Zmarłych Nauczycieli.
W tym wyjątkowym czasie nie tylko członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się na cmentarz, uczyniło to także wielu wychowawców ze swoimi uczniami. Była to okazja, aby powspominać wyjątkowych ludzi, którzy odeszli i oddać im należny hołd. Jednym z wyjątkowych i niezapomnianych spotkań na cmentarzu, była lekcja żywej historii, w której wzięła udział klasa 7 s. Lekcji tej udzieliła pani Maria Mielcarzewicz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. Pani Prezes opowiedziała uczniom o Powstaniu Wielkopolskim i Bohaterach Powstania z Ziemi Średzkiej. Wolontariat Dwójki ponowi sprzątanie grobów wiosną, aby przedsięwzięcie nie było jednorazowe. Celem takich działań jest nie tylko kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych oraz szacunku dla historii i zmarłych, ale także niesienie bezinteresownej pomocy.

Anna Janczakowska

Skip to content