Przeskocz do treści

Mickiewicz i gwiazdy, czyli wycieczka edukacyjna do Śmiełowa i Potarzycy.

29 października  2019 r. wybraliśmy się z panią Anną Maćkowiak i panią Marzeną Nawrocką  do Śmiełowa i Potarzycy. Wycieczka była oczywiście edukacyjna, ponieważ zaraz po zajęciu miejsc w autokarze, otrzymaliśmy karty pracy i musieliśmy się z nimi zapoznać. Pierwszy przystanek był  przed pałacem w Śmiełowie, wysiedliśmy z autokaru i naszym oczom ukazał się zapierający dech w piersiach widok – panorama Szwajcarii Żerkowskiej.
Muzeum nas oczarowało bogactwem zabytkowych mebli, obrazów i książek.  Dowiedzieliśmy się, że jesienią 1831 roku, przybył do Śmiełowa nasz wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz – by dołączyć do powstania listopadowego.  Ze Śmiełowa poeta planował przeprawić się przez Prosnę do Królestwa Kongresowego i dołączyć do  powstania. Jednak najbardziej zainteresowały nas opowieści o uczuciu  Adama Mickiewicza do Konstancji Łubieńskiej. Nie zdążyliśmy obejrzeć parku, w którym zapewne Mickiewicz pisał wiersze, ponieważ czekano na nas w Potarzycy. Kiedy autokar zatrzymał się przed niepozornym budynkiem, byliśmy bardzo zaskoczeni, że jest to mała wiejska szkoła, a kryje tak rzadki skarb. Planetarium w Potarzycy jest jednym z 14 działających w Polsce i jedyną tego typu pomocą dydaktyczną w historii polskiej oświaty, która została zbudowana przy szkole podstawowej.  Dowiedzieliśmy się, że aparaturę projekcyjną oraz kopułę planetarium zaprojektował i wykonał pan Andrzej Owczarek – nauczyciel z miejscowej szkoły. Konstrukcja ta pozwala na obserwację nieba w różnych porach doby i roku, a także różnych zjawisk astronomicznych (spadające meteory, zorzę polarną, zaćmienie Słońca czy Księżyca). Pokaz był niesamowity, przenieśliśmy się do innej galaktyki, na inne planety i podziwialiśmy gwiazdy. Niektórzy zachwycali się nimi zbyt głośno i otrzymali zadanie dodatkowe – napisać interesujące opowiadanie pt. „Sięgając gwiazd…”.  Niestety, trzeba było wracać i uzupełnić karty pracy. Myślimy, że wszyscy wrócili  zadowoleni i z przyjemnością pojadą na następną wycieczkę. Jesteśmy ciekawi, czy klasa 6D, która odwiedzi te miejsca 7 listopada, podzieli nasze fascynacje?

Klasa 6C

Skip to content