Przeskocz do treści

Nowa współpraca

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Środzie Wielkopolskiej jest organizatorem kolejnej wymiany szkolnej, tym razem z ukraińskim miastem Mohylów Podolski. Tamtejsi uczniowie przyjechali do naszego miasta 29 września. Celem tego projektu jest poszerzenie kompetencji językowych, integracja między młodzieżą oraz poznanie dziedzictwa kulturowego obu krajów.
W pierwszym dniu spotkania odbyły się zajęcia integracyjne, młodzież poznała formy pozdrowień, przedstawiania się w obu językach oraz wykonała ilustrowane słowniki.
W kolejnym dniu uczniowie z Ukrainy zawitali w progi Szkoły Podstawowej Nr 2, gdzie oprowadzani przez kolegów z Polski, podziwiali nowocześnie wyposażone sale oraz uczestniczyli w kilku lekcjach. Ze wszystkimi uczestnikami wymiany spotkali się również włodarze naszego miasta: burmistrz Piotr Mieloch oraz starosta Ernest Iwańczuk, którzy wspominali swój pobyt w pięknym Mohylowie, opowiedzieli o urokach naszego regionu oraz podkreślali wagę budowania relacji między młodymi ludźmi. Tego dnia uczniowie SP2 pokazali swoim rówieśnikom nasze miasto.

Trzeciego dnia cała grupa wyruszyła do stolicy Wielkopolski, gdzie zwiedziła Stary Rynek, poznała historię Poznania oraz zawitała do Muzeum Rogalowego.

Kolejnego dnia uczestnicy spotkania integrowali się podczas wspólnych gier i zabaw. Razem przygotowali też kolaże o swoich miastach oraz quizy, sprawdzające wiadomości na temat Ukrainy i Polski. Wieczorem wzięli udział w warsztatach artystycznych pt.: „Wesele polskie”, zakończonych dyskoteką.

Ostatniego dnia wymiany nastąpiło podsumowanie i czas na ewaluację projektu. Pożegnanie nie obyło się bez uścisków i łez. Goście nie szczędzili podziękowań za gościnność, otwartość i przygotowane atrakcje. Grupa polska otrzymała już zaproszenie na spotkanie do Mohylowa, które odbędzie się w czerwcu 2020 r. 

Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycielki z SP2: Annę Wnuk i Agnieszkę Wysocką przy wsparciu Urzędu Miasta Środa Wlkp.

Anna Wnuk