Przeskocz do treści

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 – #Działajmy razem

„Działajmy razem” – pod takim hasłem obchodzony był w tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu. Dlatego też we współpracy z Średzką Komendą Policji oraz adwokatem panem Piotrem Ruszkiewiczem zorganizowaliśmy dla naszych uczniów spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w sieci i świadomego użytkowania nowych mediów.
Nasza szkoła włączyła się w obchody DBI już po raz jedenasty,  głównym celem podejmowanych działań jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
w sieci oraz pozytywne wykorzystywanie Internetu. Podczas spotkań  z uczniami
st. sierż. Natalia Nowak oraz adwokat pan Piotr Ruszkiewicz omówili aspekty prawne cyberprzemocy. Poinformowali nas, jakie konsekwencje prawne czekają sprawców, którzy dokonują przestępstw w sieci, ale także, gdzie można szukać pomocy i wsparcia. Podczas spotkania opowiedziałam o zagrożeniach związanych ze zbyt długim spędzaniem czasu on-line m.in. o syndromie FOMO („fear of missing out” – „syndrom pojawiający się u użytkowników mediów społecznościowych, lękających się, że przegapią coś istotnego i ominie ich to bezpowrotnie), zwróciłam uwagę na problem odróżniania faktów od informacji fałszywych („fakt” czy „fake news”?)
oraz kreowania iluzji przez media – pokazywania często świata nieprawdziwego
w mediach społecznościowych. Wszystkie podejmowane kwestie były także omawiane z uczniami na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych. Internet tworzą ludzie, dlatego też wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

Ania Janczakowska