Przeskocz do treści

IV Szkolny Maraton Czytelniczy

Od wielu lat nauczyciele naszej szkoły zachęcają uczniów do czytania, nie tylko lektur, które omawiane są na lekcjach języka polskiego, ale także innych książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

          Zacytowane słowa wielkiej Noblistki Wisławy Szymborskiej mówią, że czytanie nie ma być tylko obowiązkiem, ale wspaniałą zabawą, poznawaniem i odkrywaniem świata, uczuć, relacji rodzinnych i rówieśniczych.

          Czytać książki możemy w różnych miejscach: w domu, szkole, bibliotece, na wycieczce, obozie, biwaku, w samochodzie i pociągu. Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy języka ojczystego, myślenia, wartości, rozbudza kreatywność, kształtuje postawy humanistyczne, motywuje do poszukiwania prawdy, dobra i piękna. Jest to pożądana forma spędzania czasu. Wystarczy tylko chcieć sięgnąć po książkę i zagłębić się w jej lekturze.

           11 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbył się IV Szkolny Maraton Czytelniczy organizowany w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Było to szkolne święto czytania książek dla uczniów klas 1-3. Wśród zaproszonych do czytania gości byli: dyrektor naszej szkoły – p. Jadwiga Wieland, wicedyrektor szkoły – p. Małgorzata Kaczmarek, sekretarz Rady Rodziców – p. Beata Daniłowicz, Przyjaciel Szkoły p. doktor - Monika Walawender, dyrektor Publicznej Biblioteki Miejskiej – p. Małgorzata Walasek, dyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej – p. Anna Gruszczyńska, redaktor Gazety Średzkiej – p. Hanna Sowa. W tym dniu uczniowie słuchali między innymi o przygodach Kubusia Puchatka, Zosi
z ulicy Kociej, Pana Kuleczki, Czarta - psa lawinowego, zagadkach rozwiązywanych przez Detektywa Pozytywkę oraz Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Chętnie rozmawiali z zaproszonymi gośćmi o wysłuchanych przygodach bohaterów.

           Koordynatorem IV Szkolnego Maratonu Czytelniczego dla klas 1-3 była
p. wicedyrektor Arleta Chergui. Jak co roku, przy organizacji Maratonu pomagały również Monika Spławska, Aleksandra Szulczyńska i Beata Rodzielska-Talarczyk.

           Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie na IV Szkolny Maraton Czytelniczy, wspaniałe spotkania w klasach i piękne zaprezentowanie utworów literackich uczniom.

Beata Rodzielska-Talarczyk

Monika Spławska

Aleksandra Szulczyńska