IV Szkolny Maraton Czytelniczy

Od wielu lat nauczyciele naszej szkoły zachęcają uczniów do czytania, nie tylko lektur, które omawiane są na lekcjach języka polskiego, ale także innych książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

Zacytowane słowa wielkiej Noblistki Wisławy Szymborskiej mówią, że czytanie nie ma być tylko obowiązkiem, ale wspaniałą zabawą, poznawaniem i odkrywaniem świata, uczuć, relacji rodzinnych i rówieśniczych.

Czytać książki możemy w różnych miejscach: w domu, szkole, bibliotece, na wycieczce, obozie, biwaku, w samochodzie i pociągu. Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy języka ojczystego, myślenia, wartości, rozbudza kreatywność, kształtuje postawy humanistyczne, motywuje do poszukiwania prawdy, dobra i piękna. Jest to pożądana forma spędzania czasu. Wystarczy tylko chcieć sięgnąć po książkę i zagłębić się w jej lekturze.

11 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbył się IV Szkolny Maraton Czytelniczy organizowany w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Było to szkolne święto czytania książek dla uczniów klas 1-3. Wśród zaproszonych do czytania gości byli: dyrektor naszej szkoły – p. Jadwiga Wieland, wicedyrektor szkoły – p. Małgorzata Kaczmarek, sekretarz Rady Rodziców – p. Beata Daniłowicz, Przyjaciel Szkoły p. doktor - Monika Walawender, dyrektor Publicznej Biblioteki Miejskiej – p. Małgorzata Walasek, dyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej – p. Anna Gruszczyńska, redaktor Gazety Średzkiej – p. Hanna Sowa. W tym dniu uczniowie słuchali między innymi o przygodach Kubusia Puchatka, Zosi
z ulicy Kociej, Pana Kuleczki, Czarta - psa lawinowego, zagadkach rozwiązywanych przez Detektywa Pozytywkę oraz Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Chętnie rozmawiali z zaproszonymi gośćmi o wysłuchanych przygodach bohaterów.

Koordynatorem IV Szkolnego Maratonu Czytelniczego dla klas 1-3 była
p. wicedyrektor Arleta Chergui. Jak co roku, przy organizacji Maratonu pomagały również Monika Spławska, Aleksandra Szulczyńska i Beata Rodzielska-Talarczyk.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie na IV Szkolny Maraton Czytelniczy, wspaniałe spotkania w klasach i piękne zaprezentowanie utworów literackich uczniom.

Beata Rodzielska-Talarczyk

Monika Spławska