Przeskocz do treści

Wycieczka klas 3b i 3c do Czeszewa

W słoneczny, jesienny dzień 15 października klasy 3b i 3c udały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie, mieszczącego się w zabytkowej leśniczówce z XIX wieku.
Po przybyciu na miejsce i przywitaniu z panem leśniczym rozpoczęło się zwiedzanie. Jak okazało się, przepiękna architektura budynku, była tylko przedsmakiem tego co uczniowie zobaczyli wewnątrz. Na samym początku biuro leśniczego, podzielone na dwie części: część historyczną z zabytkowymi meblami i dawnymi fotografiami oraz współczesną z  nowoczesnym sprzętem.

 Dalej sale wystaw stałych i czasowych, w których zgromadzono wiele eksponatów zwierzęcych i roślinnych oraz makietę obrazującą walory przyrodnicze najstarszego w  Wielkopolsce rezerwatu i uroczyska „Czeszewski Las”. Leśniczy w ciekawy sposób przybliżył uczniom las, jego budowę, mieszkańców oraz rolę jaką spełnia. Pasjonująca opowieść była uzupełniona prezentacja sprzętu jakim posługują się leśnicy oraz krótką inscenizacją, w której udział wzięły chętne dzieci, wcielające się w drwali, drzewa itp. Po części informacyjno-edukacyjnej przyszła pora na ucztę duchową, mianowicie podziwianie z tarasu leśniczówki przepięknej panoramy rzeki Warty otoczonej łąkami i lasem. Po czym nastał czas na część rekreacyjną wycieczki. Promem „Nikodem” dzieci przeprawiły się na drugi brzeg Warty, na polanę biwakową. Zanim jednak oddały się zabawie i smażeniu kiełbasek w ognisku, wysłuchały ciekawostek opowiadanych przez pana leśniczego. Mianowicie, w tym samym miejscu, 18 września 1899 roku przeprawiał się promem Henryk Sienkiewicz, który podziwiał tutejszą przyrodę. Wydarzenie to zostało uwiecznione na zdjęciach i upamiętnione kamiennym obeliskiem.

Dzięki tak urokliwemu miejscu i sprzyjającej pogodzie, wycieczka była bardzo udana. Wzbogaciła wiedzę trzecioklasistów o nowe wiadomości i dostarczyła wiele wrażeń.

Alicja Szymczak