Potrafię ratować

Wszyscy wiemy jak ważna i potrzebna w życiu jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Każdy człowiek powinien nauczyć się tych podstawowych, w rzeczywistości bardzo prostych czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie.
W roku szkolnego 2017/2018 wdrożony został w naszej Szkole projekt edukacyjny pod nazwą „Potrafię ratować”. Autorka projektu i zarazem realizująca zadanie Dorota Jackowiak – Szaroleta ukończyła w 2008r. szkolenie w ramach ogólnopolskiego programu „Ratujemy i uczymy ratować" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Projekt realizowany będzie w klasach III, od maja do czerwca.

Swym zakresem obejmuje tematy:
• Bezpieczeństwo
• Sprawdzanie przytomności
• Wzywanie pomocy
• Sprawdzenie oddechu
• Ułożenie nieprzytomnego w pozycji bocznej
• Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej
• Łańcuch przeżycia

Dzieci naszej szkoły uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzieci ćwiczą na fantomach. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, a odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Taka forma zajęć cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach, potrafią wykazać się zdobytą wiedzą
i zastosować ją w praktyce.
Wykorzystane w ramach projektu materiały dydaktyczne: podręczniki i ćwiczenia, filmy edukacyjne i plansze z zakresu pierwszej pomocy, telefony instruktażowe, fantomy, pozyskane zostały dzięki ofiarności WOŚP Jerzego Owsiaka.

Dorota Jackowska-Szaroleta