Przeskocz do treści

Katyń – uroczystości rocznicowe

10 kwietnia 2018r.  przed tablicą katyńską na dziedzińcu Kolegiaty w Środzie Wlkp. uczniowie średzkich szkół, w tym oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2  uczcili pamięć zamordowanych na wschodzie Polaków podczas II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęły się w Średzkiej Kolegiacie mszą świętą w intencji zamordowanych Polaków. Po mszy, wszyscy zebrani przeszli przed tablicę na dziedzińcu Kolegiaty , gdzie odśpiewano hymn narodowy, a przemówienia wygłosił burmistrz Wojciech Ziętkowski i Prezes Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu Tadeusz Patecki.
Uczniowie złożyli kwiaty przed tablicą, na której znajdują się imiona i nazwiska 34 ofiar NKWD i innych bezimiennych, zamordowanych w 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Dla wszystkich zgromadzonych  była to inna lekcja historii, którą na pewno zapamiętamy.

Violetta Rydian