Przeskocz do treści

Wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym pisarzem

W ramach realizacji  szkolnego programu - Ożywianie czytelnictwa -  14  marca 2018r. Gościem uczniów klas IV - VI  był Łukasz Wierzbicki - redaktor, podróżnik, autor książek dla dzieci i młodzieży takich, jak: „Afryka Kazika”, „Dziadek
i niedźwiadek”, Machiną przez Chiny” czy  „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”
.

Łukasz Wierzbicki w niezwykle interesujący sposób opowiadał o swoich książkach, których największy walor stanowi autentyczność wydarzeń.

Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie odbyli podróż do Afryki i poznali prawdziwe przygody Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył rowerem Czarny Ląd. Wydarzenia te stały się inspiracją
do napisania przez Naszego Gościa opowiadań dla dzieci, zebranych w książce
pt. „Afryka Kazika”.

Z kolei podczas ciekawej i zabawnej prezentacji książki „Dziadek i niedźwiadek” uczniowie  poznali  prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.

Pisarz opowiedział również o prawdziwej historii zatytułowanej  „Machiną przez Chiny”, a napisanej  na podstawie reportaży Haliny Korolec - Bujakowskiej z podróży poślubnej do Chin ... motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych.

Łukasz Wierzbicki zaprezentował też swoją najnowszą książkę - "Ocean to pikuś", która  zabiera nas w zuchwały rejs kajakiem przez Atlantyk. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu
i pogody ducha marzycielu, który w 2010 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na  kontynent.

Te wyjątkowe spotkania dostarczyły uczniom bardzo dużo emocji
i niezapomnianych przeżyć. Dzieci mogły także porozmawiać z autorem książek, podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej wcześniej  lektury oraz otrzymały pamiątkowe wpisy i autografy.

Maria Łażewska
Foto: Anna Janczakowska