Przeskocz do treści

Warsztaty w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Hospicjum im. Piotra Króla

1 grudnia 2017r. zakończył się cykl warsztatów przeprowadzonych w SP2
z Oddziałami Integracyjnymi przez socjolog p. Zofię Małkowicz. Brali w nich udział wolontariusze oraz przedstawiciele Hospicjum im. Piotra Króla, którzy zapoznali uczestników z różnorodnością podejmowanych przez Stowarzyszenie działań i rolą wolontariuszy w tych przedsięwzięciach.

Warsztaty, które prowadziła p. Małkowicz dotyczyły: pracy wolontariusza, wartości   z jakimi spotykają się w swoich działaniach, umiejętności przekonywania do udzielania wsparcia oraz jak sobie radzić z niepowodzeniami, na które każdy wolontariusz jest narażony. Druga część warsztatów dotyczyła praktycznego zastosowania umiejętności nabytych wcześniej. Uczniowie przeanalizowali pytania ankiety przygotowanej przez socjolog Z. Małkowicz i wyruszyli na średzkie targowisko, by zmierzyć się z rzeczywistością. Przechodniom, kupującym zadawali następujące pytania:

  1. Czy orientuje się Pan/Pani gdzie w Środzie znajduje się hospicjum?
  2. Co przychodzi Pani/Panu do głowy, gdy myśli Pan/Pani o hospicjum? Z czym Panu/Pani kojarzy się coś takiego jak hospicjum?
  3. Prośba o komentarz: Czy mógłby/mogłaby Pan/Pani odnieść się do takiego zdania: „Mówi się, że hospicjum to miejsce tylko dla starych i schorowanych ludzi?”.
  4. Czy słyszała Pan/Pani o zbiórce pieniędzy, którą organizuje co roku Stowarzyszenie Hospicjum im. Piotra Króla – „Pola Nadziei?. Czy w nadchodzącym roku chciałby/chciałaby Pani/Pan wesprzeć finansowo budowę hospicjum w Środzie?

Reakcje i odpowiedzi mieszkańców były różne. Wszystkich ucieszył fakt, że prawie wszyscy słyszeli o podejmowanych działaniach i na pewno nie „przejdą” obojętnie wobec akcji „Pola Nadziei”.

Wolontariusze z SP2 z Oddziałami Integracyjnymi już nie mogą się doczekać dnia rozpoczęcia akcji: „Pola Nadziei”.

Renata Smoczyk