Przeskocz do treści

Z ziemi czeskiej i niemieckiej do… Polski

zobacz galerię wydarzenia

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2
z drugich i trzecich klas gimnazjalnych kolejny raz gościli swoich kolegów
z miast partnerskich Hennigsdorf oraz Kralupy i wzięli udział w między-narodowym projekcie wymiany szkolnej. W dniach od 19 do 22 września uczniowie z Polski, Niemiec i Czech nawiązywali nowe przyjaźnie, doskonalili znajomość języków obcych, poznawali swoje kraje.Program spotkania był bardzo napięty. Po przyjeździe goście zostali przywitani przez młodych Średzian, dyrektor Jadwigę Wieland oraz Burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego.
Po uroczysty obiedzie, zobaczyli szkołę, która bardzo im się podobała, następnie nad Zalewem Średzkim pływali motorówką i bawili się przy ognisku. Drugiego dnia cała grupa pojechała do Poznania, gdzie spacerowała po Starym Rynku oraz poznawała tajniki wypieku poznańskiego specjału w Muzeum Rogala Świętomarcińskiego. Natomiast trzeciego dnia uczestnicy wymiany udali się kolejką wąskotorową do Zaniemyśla, tam, na Wyspie Edwarda, do wykonania mieli różne zadania, a wieczorem zaproszeni zostali na dyskotekę zorganizowaną w szkole. Piątek był dniem podsumowania projektu, przedstawiania prezentacji multimedialnych i plakatów, które były przygotowywane w grupach oraz omówienia planów na przyszłość. Uczestnicy projektu cieszyli się, że poznali tylu ciekawych ludzi i odwiedzili tak piękne miejsca.
Uczniowie z SP2 mają już niemały powód do radości, bowiem zostali zaproszeni
do Hennigsdorfu na kolejną wymianę, która planowana jest na maj, Kralupy odwiedzą we wrześniu. Wymiana młodzieży z Niemcami prężnie odbywa się od 3 lat, w ubiegłym roku dołączyli do niej Czesi. Uczniowie ponoszą minimalne koszty dzięki dużemu wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta Środa Wielkopolska. Organizacją wymiany oraz pozyskiwaniem środków na jej przygotowanie zajmują się germanistki: Anna Wnuk oraz Agnieszka Wysocka.

Anna Wnuk